Izabela Nalepa

aplikant adwokacki

Na codzień współpracuję z kancelarią pana mec. Tomasza Kazubskiego w Wodzisławiu Śląskim. Łączę prawo z kwestiami kosmetologicznymi i medycyną estetyczną...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wywiad kosmetologiczny – czyli pierwsza wizyta w gabinecie kosmetologicznym

Izabela Nalepa27 listopada 2018Komentarze (0)

Zapewne myślisz sobie – mam dzisiaj trochę wolnego czasu (ostatnim czasem tak rzadko Ci się to zdarza), więc pójdę zaczerpnąć trochę zabiegów kosmetycznych, aby się zrelaksować, poczuć piękną, czy po prostu zadbać o daną partię ciała, którą zlekceważyłaś przez natłok obowiązków, czyż nie?

Wizja taka jest dla jest bardzo przyjemna zwłaszcza jeśli zobaczysz ją oczyma wyobraźni. Ale Stop! Wróć na chwilę na ziemię i przeczytaj koniecznie na co powinnaś się przygotować podczas pierwszej wizyty w gabinecie oferującym usługi związane z medycyną estetyczną i dopiero potem ponownie zacznij rozmyślać i planować wizytę u kosmetologa.

Jak pisałam w poprzednim poście kliknij tutaj niezwykle istotna jest kwestia wyrażenia zgody na zabieg, której nie wyrazisz dopóki nie zostaniesz odpowiednio i z należytą starannością poinformowana o wszystkich zaletach zabiegu, jego wadach i możliwych skutkach ubocznych. Abyś mogła zostać właściwie poinformowana o tych wszystkich kwestiach i aby kosmetolog/lekarz/kosmetyczka mogli wybrać odpowiedni dla Ciebie i dla Twojej skóry zabieg musi zostać zebrany skrupulatny wywiad.

Pamiętaj, że wywiad lekarski/kosmetologiczny ma również znaczenie na gruncie prawa – bowiem jest on konieczny, aby zgoda, którą wyrażasz na zabieg była należycie uświadomiona. W przeciwnym wypadku wyrażona zgoda nie będzie stanowiła kontratypu, a więc nie wyłączy odpowiedzialności karnej za wadliwie wykonany zabieg kosmetologiczny.

Wywiad kosmetologiczny – co to właściwie jest?

W tym kontekście będą to nie tylko wszelkie zebrane informacje dotyczące Ciebie – tego co lubisz, a czego nie (nawet jakie zapachy tolerujesz), Twojego ciała, alergii jeśli je posiadasz, zmian skórnych, przebytych operacji, zażywanych leków, trybu życia jaki prowadzisz (styl pracy – siedząca, aktywna, czy uprawiasz sporty, czy też nie, jak się żywisz – co jesz, a także czy spożywasz posiłki regularnie), a nieraz nawet konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań lekarskich np. OB, morfologię, TSH, FT-4 (wymieniłam tylko te najbardziej popularne – w osobnym poście pokażę Ci jakie znaczenie mają badania krwi na nasz wygląd).

Pierwsza wizyta – jak się przygotować?

Kiedy już zdecydujesz się na wizytę, starannie wybierzesz gabinet/salon, umówisz się na spotkanie i w końcu nastąpi ten dzień, jak się do niego przygotować?

Niektóre z Was mogą sobie w tym miejscu pomyśleć ,,czym tu się stresować – idę i koniec”. Otóż nie do końca tak jest. Każdy człowiek jest inny i wiem po sobie, że przed wizytą byłam niepewna co mnie tak naprawdę czeka (mimo, że merytorycznie przeczytałam o wykonanym zabiegu). Z początku czułam się nieswojo i skrępowana, bo nie na co dzień obcy człowiek dotyka mojego ciała. I po tym właśnie poznasz salon/gabinet kosmetologiczny z prawdziwego zdarzenia! Przyjmująca Cię osoba powinna zadbać o to, abyś poczuła się komfortowo i bezpiecznie, a także aby zniwelować uczucie wstydu.

Oczywiście możesz w domu na własną rękę zorientować się w konkretnych zabiegach ale pamiętaj, aby to profesjonalista zdecydował, czy wykonać zabieg, aby pomógł, a nie zaszkodził.

Pierwsza moja rada – zadbaj o siebie i swoje ciało, zaczynając od włosów, a kończąc na paznokciach stóp – tak, żebyś nie czuła się skrępowana.

Po drugie – nie okłamuj osoby, która zbiera wywiad lekarski. Jeśli bierzesz leki na daną przypadłość – powiedz to, jeśli masz problemy skórne, czy alergie – tym bardziej zakomunikuj o tym, jeśli zdarza Ci się w weekend zabalować, popijając alkohol – również o tym wspomnij. Brak udzielenia szczerego i kompletnego wywiadu może przysporzyć Ci sporo nerwówi niepowodzeń w kuracji. I tak tytułem przykładu można wskazać, że kuracje mające na celu zniwelowanie trądziku wymagają całkowitego wykluczenia alkoholu z naszej diety – nawet lampki czerwonego wina do obiadu. Jeśli nie zastosujesz się do tej zasady kuracja nie przyniesie skutku, a wręcz może nastąpić pogorszenie stanu trądzikowego.

Podstawowe pytania wywiadu kosmetologicznego

Poniżej przytoczę kilka podstawowych pytań jakie powinny zostać zadane przy pierwszej wizycie, jednak musisz pamiętać, że w zależności od zabiegu pytania te będą mogły się różnić, a także pod względem odpowiedzialności karnej i cywilnej konieczne będzie rozpatrzenie
czy zostały zadane konieczne i trafne pytania:

1) Z jakim problemem przychodzisz do salonu/gabinetu?

2) Czego oczekujesz?

3) Jak dotąd pielęgnowałaś swoją cerę? Wszelkie kremy, masaże, maseczki itp.

4) Czy korzystałaś wcześniej z usług gabinetów kosmetycznych, jeżeli tak, to jak często i przede wszystkim jakie to były zabiegi, jak wykonywane i z jakim skutkiem?

5) Jaki jest Twój stan zdrowia? Wszelkie choroby tarczycy – jako, że są to problemy hormonalne mogą mieć kluczowe znaczenie dla kosmetologa. Jednak warto wspomnieć nawet o niedawno przebytej grypie i antybiotykach jakie zażywałaś lub ciągle zażywasz.

6) Czy leczysz się dermatologicznie? W tym czy stosujesz jakieś leki, maści.

7) Jakie przyjmujesz leki ogólnie – np. kompleksy witamin, poszczególne suplementy na włosy, paznokcie itp. Ważne jest, aby wspomnieć również o antykoncepcji jeśli takową stosujesz.

8) Czy cierpisz na jakieś choroby przewlekłe?

9) Czy jest alergikiem, jeżeli tak, to na co jesteś uczulona, czy jest to alergia pokarmowa, skórna, na kurz, czy choćby tzw. wiosenną alergia na pyłki.

10) Jaką stosujesz dietę? Czy jesz regularnie? Co jesz? Czy często zdarza Ci się zjeść fast food lub przetworzoną żywność? Czy często spożywasz alkohol, jeśli tak to jaki i w jakich ilościach? A nawet czy zauważasz jakieś zmiany skórne lub w Twoim organizmie po spożyciu alkoholu lub niezdrowego jedzenia. Ale pamiętaj wszystko jest dla ludzi  😉

11) Ile wody wypijasz w ciągu dnia? Czy pijesz dużo kawy? Czy często spożywasz słodkie napoje gazowane? Swoją drogą serdecznie polecam Ci pić codziennie wywar z Czystka – jest świetny dosłownie na wszystko.

12) Jaki typ pracy wykonujesz? Gdzie i w jakich warunkach? Czy Twoja praca jest bardzo stresogenna?

13) Jak spędzasz wolny czas?

14) Czy jesteś w ciąży lub karmisz piersią? Niektóre leki, czy kosmetyki nie są wskazane dla przyszłych lub obecnych mam.

15) Czy jesteś w trakcie kuracji hormonalnej?

16) Czy przeszłaś jakieś operacje plastyczne lub zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

17) Czy korzystasz z solarium, jeżeli tak, to jak często? Warto wspomnieć również o tym, czy opalasz się w lecie w dużych ilościach, czy stosujesz wtedy filtry ochronne, czy masz na ciele jakiekolwiek zmiany skórne powstałe od słońca? czy stosujesz samoopalacze? Czy korzystasz z usług opalania natryskowego?

Pytania mogą zostać zadane przez osobę – twarzą w twarz lub możesz otrzymać ankietę do wypełnienia.

Wywiad kosmetologiczny – jego znaczenie dla Ciebie

Przeprowadzenie wywiadu jest dla Ciebie niezwykle istotne zarówno ze względów urodowych, własnego samopoczucia – będziesz czuła się pewniej, jeśli wiesz, że kosmetolog ma wszystkie potrzebne dane ale ma kluczowe znaczenie również z punktu prawnego w zakresie odpowiedzialności kosmetologa/lekarza/kosmetyczki. Bowiem przedstawiony już przeze mnie kontratyp zgody na zabieg kosmetologiczny wyłącza odpowiedzialność karną tylko wówczas gdy zgoda jest wyrażona  po należytym uświadomieniu klientki/pacjentki, czyli Ciebie! To jest jeden z koniecznych elementów zgody, jednak abyś mogła być należycie poinformowana o zabiegu i jego możliwych skutkach to musi zostać zebrany wywiad kosmetologiczny.

Inaczej ani Ty, ani tym bardziej kosmetolog lub inna osoba przeprowadzająca zabieg nie są w stanie określić możliwych skutków ubocznych lub innych powikłań i konsekwencji ale także wyniku finałowego kuracji. W sytuacji braku zebrania odpowiednich informacji kosmetolog nie będzie mógł powoływać się na wyłączenie jego odpowiedzialności karnej za wadliwie wykonany zabieg, bowiem nie zostały spełnione przesłanki wyrażenia zgody jako kontratypu.

Pamiętaj, że uzyskane dane będą stanowiły fundament do stworzenia Twojej indywidualnej karty pacjenta i wskazania przeciwwskazań – zestawienia czynników, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. W razie wykonania wadliwego zabiegu z powodu braku określenia właśnie tych przeciwwskazań będziesz mogła nie tylko domagać się odpowiedzialności na gruncie prawa karnego ale przede wszystkim dochodzić odpowiedniego odszkodowania i zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy – o tym jak napisać jaki pozew dowiesz się w osobnym poście.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Karnego Niepelt-Kazubski Rybnik / Wodzisław Śląski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Karnego Niepelt-Kazubski Rybnik / Wodzisław Śląski z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem izabelanalepa@interia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: