Izabela Nalepa

aplikant adwokacki

Na codzień współpracuję z kancelarią pana mec. Tomasza Kazubskiego w Wodzisławiu Śląskim. Łączę prawo z kwestiami kosmetologicznymi i medycyną estetyczną...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Prawo kosmetologiczne – co to właściwie jest? Kosmetyczka, kosmetolog a lekarz – czyli kompletny galimatias

Izabela Nalepa06 listopada 2018Komentarze (0)

Ostatni okres był dla mnie dosyć intensywny i stresujący, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zakończenie studiów (skończył się jeden z najlepszych okresów w życiu 😉), rozpoczęcie aplikacji, nowa praca, przeprowadzka w głąb Śląska, przygotowania do ślubu – to wszystko sprawiło, że potrzebowałam chwili odetchnienia. Wtedy to moje przyjaciółki sprawiły mi piękny prezent urodzinowy – voucher do Spa. Skorzystałam z niego i muszę przyznać, że był to wielki relaks i nie chciałam kończyć wybranego przeze mnie zabiegu.

Prawo kosmetologiczneW poście, w którym będę chciała przybliżyć Ci szczegółowo tematykę zabiegu, jaki wybrałam, opowiem Ci krok po kroku jak to wyglądało i jakie były moje odczucia, jednak już teraz mogę powiedzieć Ci, że był to świetnie spędzony czas, niesamowicie odstresowujący i z pewnością w przyszłości skorzystam z innych usług tego studia urody!

,,Beauty Biznes”…

…to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin na rynku polskim. Jak już Ci wspomniałam w pierwszym poście tzw. kult piękna staje się coraz silniejszy. Dotyczy to nie tylko ,,bardziej poważnych” zabiegów jakimi są m.in. operacje plastyczne, mające np. na celu zmianę kształtu nosa, czy zabiegi trwałej redukcji tkanki tłuszczowej, czyli liposukcji. Niemalże każda kobieta, a także wielu mężczyzn udaje się na proste usługi jak: regulacja brwi, nałożenie henny, czy chociażby stworzenie permanentnego makijażu. Nawet przy tych niepozornie wyglądających czynnościach należy zachować szczególną uwagę i staranność. 

W obecnych czasach wzrosła już świadomość i oczekiwania klientów – pacjentów, co jest z punktu profesjonalnego świadczenia usług tego typu pozytywnym zjawiskiem, gdyż wyklucza z rynku podmioty niedotrzymujące standardów europejskich, niepodnoszących kwalifikacji, czy po prostu nieumiejętnie świadczących oferowane usługi. To dzięki Tobie, studia urody ciągle podnoszą standardy świadczonych usług i wprowadzają nowe zabiegi.

Prawo karne i cywilne

Prawo kosmetologicznie niestety nie jest w żaden sposób skodyfikowane. Główny temat niniejszego bloga, czyli błędy w zabiegach medycyny estetycznej również nie jest uregulowany prawnie. Do tych przypadków stosuje się odpowiednio przepisy prawa karnego, a także prawa cywilnego w zakresie chociażby dochodzenia odszkodowania za nienależycie, wadliwie wykonany zabieg, czy też zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wskutek wadliwego zabiegu. 

Przeprowadzanie różnorakiego rodzaju zabiegów leczniczych – upiększających może niekiedy naruszać dobro prawne, które jest chronione przez prawo karne, co będzie skutkowało odpowiedzialnością na gruncie kodeksu karnego np. wykonania zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta. 

Rzeczona odpowiedzialność karna może powstać np. gdy:

  • zabieg został wykonany bez Twojej zgody, bądź na podstawie zgody osoby, która jest niezdolna do jej wyrażenia,
  • zabieg kosmetyczny był niedozwolony pomimo zgody na jego wykonanie przez osobę uprawnioną do jej wyrażenia,
  • w wyniku podjęcia wadliwych czynności/procedury wykonania zabiegu kosmetologicznego doszło do naruszenia lub do narażenia na naruszenie Twojego dobra osobistego, 
  • zabieg o charakterze leczniczym został wykonany przez osobę, która nie posiadała uprawnień do jego dokonania, a zwłaszcza wtedy gdy  nie miała prawa wykonywania zawodu lekarza, a zabieg takowych wymagał.

Świadczenie zdrowotne

W polskim prawie nie ma definicji legalnej zabiegu leczniczego, co powoduje pewne nieścisłości i problemy interpretacyjne. Tym bardziej, że w różnych przepisach możemy odnaleźć semantycznie podobne sformułowania np. świadczenie zdrowotne. Przez świadczenie zdrowotne należy rozumieć działania służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich udzielania – ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Takie uregulowanie wskazuje, że to właśnie kosmetolodzy w pewnym zakresie świadczą usługi zdrowotne/medyczne.

W nauce prawa kosmetycznego/kosmetologicznego wskazuje się również dla ujednolicenia terminologii prawniczej, że zabiegi nieterapeutyczne lub zabiegi czysto kosmetyczne to takie, które wykonywane są bez wskazań leczniczych. Sporna w doktrynie nadal pozostaje kwestia czy tzw. operacje adaptacyjne mające na celu przystosowanie ciała człowieka do płci, z którą się utożsamia jest operacją o charakterze leczniczym, czy też nie.

Jeśli interesowałaś się wcześniej tematem oscylującym wokół prawa kosmetologicznego to doskonale wiesz, że na kosmetyczki, kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej działa jak płachta na byka jeśli ktoś inaczej nazwie faktycznie wykonywany przez nich zawód. Dla mnie i dla Ciebie, jako potencjalnych klientów może nie mieć to większego znaczenia, ale kwestia ta nie pozostaje bez znaczenia na gruncie prawnym.

Kim jest kosmetolog

Jednym z największych problemów pojawiających się w zakwalifikowaniu odpowiedzialności prawnej osób świadczących zabiegi z zakresu medycyny estetycznej jest określenie kwalifikacji osób dokonujących tych zabiegów. Kosmetolodzy nie są lekarzami, a więc nie będzie miała do nich zastosowania Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Kosmetolodzy też nie chcą być utożsamiani z pojęciem ,,kosmetyczki”, pomimo że w swojej ofercie również mają wiele usług świadczonych przez gabinety kosmetyczne. Obecnie zawód kosmetologa nie jest szerzej regulowany przez przepisy, co również stwarza wiele nieporozumień, mimo że coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności uregulowania statusu prawnego zawodu kosmetologa.

Zawód kosmetologa został uwzględniony w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz z zakresu jej stosowania. W niniejszym rozporządzeniu kosmetolog został sklasyfikowany jako – specjalista ochrony zdrowia. Akt ten wykorzystywany jest jednak tylko na potrzeby rynku pracy. 

Kosmetolodzy, mimo iż nie ma regulacji określających ich minimalne kwalifikacje są to niejednokrotnie osoby posiadające wyższe wykształcenie w zakresie kosmetologii i mający ukończone mnóstwo kursów praktycznych. Posiadają oni podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjoterapii, chemii, ziołolecznictwa, receptury kosmetyki, laseroterapii, dermatologii, histologii, immunologii, toksykologii, perfumerii, onkologii skóry oraz inne praktyczne umiejętności odnoszące się do technicznego wykonywania zabiegów. 

Operacje plastyczne będą zarezerwowane wyłącznie do wykonywania przez lekarzy, bowiem kosmetolodzy nie posiadają uprawnień do ich wykonywania, co narażałoby ich na odpowiedzialność karną za wykonanie takiego zabiegu. Bowiem operacje medyczne wiążą się już z naruszeniem integralności powłoki ciała – czyli skóry, a więc co do zasady konieczna jest już wiedza stricte medyczna.

Kosmetolog a kosmetyczka

A jak zakwalifikować kosmetyczkę i kosmetologa? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Teoretycznie wszystko rozbija się tylko i wyłącznie o system kształcenia. Kosmetyczką jest z reguły nazywana osoba, która ukończyła kurs kosmetyczny, studium policealne itp., natomiast kosmetolog to co do zasady osoba, która ukończyła studia wyższe z kosmetologii. Jednak o czym musisz pamiętać, a co wcześniej już napisałam – nie ma regulacji prawnych, które rozróżniałyby kwalifikacje obu profesji. Salon kosmetyczny może otworzyć każdy – nawet osoba, która w żaden sposób nie jest związana z branżą kosmetologiczną, ani nie ma żadnego wykształcenia w tej dziedzinie, czy ukończonego kursu.

Niejednokrotnie może zdarzyć się tak, że kosmetyczka będzie zajmowała się sprawami dotyczącymi bardziej samej sfery wyglądu tzn. makijażu, nakładaniem maseczek na twarz, regulacją brwi, henną, manicure itp., a kosmetolodzy z kolei zajmą się bardziej zabiegami związanymi skórą człowieka. Podział ten nie jest jednak jednoznaczny i wszystko zależy od chęci ii umiejętności praktycznych osoby świadczącej usługi kosmetologiczne. 

Do dnia dzisiejszego sytuacja prawna kosmetologów pozostaje niejasna. Aby otworzyć salon kosmetyczny/kosmetologiczny nie trzeba mieć zatem żadnych szczególnych kwalifikacji. Na rynku króluje zasada wolności gospodarczej i dużej konkurencji, w związku z czym to zazwyczaj rynek weryfikuje umiejętności i poziom świadczonych usług oraz decyduje o ewentualnym sukcesie lub porażce danego gabinetu kosmetologicznego. Jednak zawód jak kosmetolog to profesja, w której nie warto ryzykować. 

Zanim zatem zdecydujesz się powierzyć Twoje ciało nieznanym osobom, zweryfikuj dokładnie na podstawie opinii innych klientów, a przede wszystkim umiejętności, którym chwalą się podmioty świadczące usługi kosmetologiczne, czy świadczone przez nich zabiegi kosmetologiczne są na najwyższym poziomie. 

A Ty, co sądzisz o braku regulacji zasad wykonywania zawodu kosmetologa i procedury wykonywania określonych zabiegów?  Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu. 

*****

Poczytaj też o medycynie estetycznej >>

***

Zdjęcie: Angelos Michalopoulos

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Karnego Niepelt-Kazubski Rybnik / Wodzisław Śląski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Karnego Niepelt-Kazubski Rybnik / Wodzisław Śląski z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem izabelanalepa@interia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: