Izabela Nalepa

aplikant adwokacki

Na codzień współpracuję z kancelarią pana mec. Tomasza Kazubskiego w Wodzisławiu Śląskim. Łączę prawo z kwestiami kosmetologicznymi i medycyną estetyczną...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Efekt wykonanego zabiegu kosmetologicznego – zdjęcie w internecie, czyli jak chronić swój wizerunek, part 1

Izabela Nalepa27 grudnia 2018Komentarze (0)

Zbliża się szampańska noc sylwestrowa, a co za tym idzie? – chcesz wyglądać olśniewająco. Niezależnie, czy wybierasz się na bal, wielką imprezę w klubie, kameralną domówkę wśród znajomych, czy po prostu spędzasz Sylwestra z najbliższymi i z Polsatem 😉 będziesz chciała  wyglądać i czuć się zadbana i kobieco.

Jeśli planujesz coś bardziej wystrzałowego to zapewne masz już kreację, dodatki i właśnie umawiasz się do swojej ulubionej kosmetyczki na makijaż, regulację brwi, hennę, czy paznokcie. Skąd czerpiesz inspiracje, o tym jak w jakich odcieniach ma być wykonany Twój nocny makijaż, czy paznokcie zrobić w kształcie kwadratu, a może migdałki? W przeważającej mierze oglądamy trendy i sugestie jakie podsuwają nam media społecznościowe, takie jak chociażby Facebook, czy Instagram. Szafiarki, celebrytki ale także osoby zawodowo trudniące się kosmetyką/kosmetologią, czy nawet medycyną estetyczną raz za razem chwalą się swoimi osiągnięciami i efektami wykonanych przez siebie zabiegów urodowych. Jakie znaczenie ma  to dla Ciebie? Jak możesz ochronić swój wizerunek?

Wizerunek – co to właściwie jest?

Wizerunek to najprościej mówiąc Twoje dobro osobiste, które masz prawo i powinnaś chronić. Nie ma tutaj znaczenia, że w dzisiejszych social mediach nie jesteśmy tak anonimowi jak kiedyś. Masz prawo decydować i mieć kontrolę nad tym jak wykorzystywany jest Twój wizerunek i w jaki sposób, a także gdzie i przez kogo jest rozpowszechniany.

„Wizerunek” to po prostu zespół charakterystycznych cech zewnętrznych określonej osoby fizycznej, na który składają się:

  •  obraz fizyczny (obraz wizualny) konkretnej osoby, który w wyniku jego ustalenia zdatny jest do zwielokrotniania oraz do rozpowszechniania – czyli to jak wyglądasz, Twoja twarz, postura, Twoje charakterystyczne, rozpoznawalne cechy, nawet Twój sposób poruszania się, czy sposób ubioru – jeśli stanowią Twoją unikatową cechę,
  •  głos (tzw. wizerunek dźwięczny), w tym tonacja i brzmienie głosu – znalazło to potwierdzenie w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku który stwierdził, iż ochroną przewidzianą w Kodeksie Cywilnym objęty jest, obok wizerunku człowieka, również jego głos emitowany m. in. w telewizji, czy radiu, bowiem wiele osób zwłaszcza piosenkarzy, czy medialnych jesteśmy w stanie rozpoznać tylko przez zmysł słuchu, bez używania wzroku,
  • wszelkie inne elementy umożliwiające identyfikowanie określonej jednostki jako konkretnej osoby fizycznej – m. in. opatrzenie zdjęcia osoby jej nazwiskiem, charakterystycznie ścięte i ufarbowane włosy, charakterystyczny zwrot słowny używany przez osobę, sposób przedstawiania osoby w gronie najbliższych, sposób poruszania się, korzystanie z określonych rekwizytów, pseudonim artystyczny, wszystkie charakterystyczne dla Ciebie cechy, które wyróżniają Cię spośród innych osób. Przykładowo nawet jeśli masz niepowtarzalny tatuaż to on również jako część Ciebie stanowi Twój wizerunek.

Wizerunek osoby jest to sposób postrzegania tej osoby przez innych ludzi. Na sposób postrzegania człowieka (inaczej percepcję) składa się kilka podstawowych czynników: wygląd zewnętrzny, zachowanie i charakter oraz życiorys (historia życia, przebieg pracy, osiągnięcia).

Pamiętajmy jednak, że określenie wizerunek może też odnosić się do produktu oraz przedsiębiorstwa, (choć w przypadku przedsiębiorstwa/firmy będzie to renoma) które go wytworzyło – taki wizerunek buduje się w odniesieniu do grupy odbiorców: nieco inne elementy pojawiają się np. w wizerunku adresowanym do inwestorów i akcjonariuszy, a inne w wizerunku przeznaczonym dla klientów firmy, będących nabywcami produktów danej marki.

Dla nas istotne jest, że wizerunek stanowi dobro niematerialne, które istnieje niezależnie od nośnika. Nie utożsamiamy go z portretem, filmem.

Jak chronić nasze dobra osobiste?

Przepisy dotyczące ochrony dóbr osobistych, w tym wizerunek znajdziesz w Kodeksie Cywilnym. Musisz pamiętać o tym, że wymienione w Kodeksie Cywilnym dobra osobiste stanowią katalog otwarty, co oznacza, że mogą należeć do niego także inne dobra, które nie zostały w nim wymienione. Skoro wiesz już czym jest Twój wizerunek to teraz warto, żebyś wiedziała jak możesz go chronić gdy dojdzie do jego naruszenia lub zagrożenia jego naruszenia.

Wyobraź sobie sytuację, że w poniedziałek zostaniesz nietypowo i niepowtarzalnie pomalowana. Wykonany makijaż jest istnym arcydziełem, a Ty kilka dni po Sylwestrze znajdujesz swoje zdjęcie w tym o to makijażem w sieci, gdzie wyraźnie można Cię rozpoznać lub gdy nawet jesteś na nim oznaczona, a nie życzysz sobie tego.

Co możesz wtedy zrobić?

Odpowiedź na to pytanie również znajdziesz w Kodeksie Cywilnym.

Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. To znaczy, że jeśli wyrazisz zgodę lub zostaną spełnione inne przesłanki (wynikające z przepisów szczególnych np. prawa autorskiego) to konkretne działanie/zaniechanie działania, wobec którego wyraziłaś zgodę będzie zgodne z prawem. Naruszeniem prawa do wizerunku jest już samo jego rozpowszechnianie.

Jeśli jednak nie powstrzymasz bezprawnego działania i dojdzie do naruszenia Twojego dobra osobistego to  możesz także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na pewno nieraz spotkałaś się na różnych portalach plotkarskich, gdzie admistratorzy zobowiązani zostali w wyroku sądowym do opublikowania przeprosin lub sprostowania podanej uprzednio nieprawdziwej informacji.

Jeżeli w postępowaniu sądowym osoba, której dobro osobiste – wizerunek, czy np. prawo do prywatności wykaże – udowodni, że dane działanie naruszyło np.  jej dobre imię, czy opinie to sąd w końcowym wyroku określi jak ma wyglądać informacja o sprostowaniu/przeproszeniu, co ma zawierać w swojej treści, a także gdzie ma zostać udostępniona, czy na jaką skalę.

Oprócz tego, na zasadach przewidzianych w kodeksie możesz  również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny – możesz w postępowaniu przed sądem wnioskować na jaki cel społeczny chciałabyś, aby zadośćuczynienie zostało przekazane.

A jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa – tzn. w Twoim majątku powstał uszczerbek, pozostający w związku z naruszeniem dobra osobistego to możesz żądać naprawienia tej szkody na zasadach ogólnych, przewidzianych w przepisach.

Istotnym jest, że przepisy powyższe, które odnoszą się do ochrony dóbr osobistych nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

Musisz także pamiętać, że nie tylko wizerunek jako Twoje dobro osobiste może ucierpieć na wizycie w gabinecie piękności.

O tym, jak krok po kroku i przede wszystkim jakich wymogów formalnych  musisz dopełnić, aby dochodzić zaprzestania naruszenia swoich dóbr osobistych lub naprawienia powstałej szkody napiszę Ci w jednym z kolejnych postów, do którego już teraz serdecznie Cię zapraszam.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Karnego Niepelt-Kazubski Rybnik / Wodzisław Śląski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Karnego Niepelt-Kazubski Rybnik / Wodzisław Śląski z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem izabelanalepa@interia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: